جاذبه های گردشگری و دیدنیهای ایران, جاذبه های گردشگری و نقاط دیدنی کرمان, صنایع دستی, صنایع دستی ایران, صنایع دستی کرمان

آشنایی با صنایع دستی استان کرمان

صنایع دستی کرمان

مترجم

آشنایی با برخی از صنایع دستی

صنایع دستی نوعی از کالاهایی می باشند که توسط افرادی هنرمند و با استفاده از دست و لوازم ساده ای تولید می شوند، تولید این کارهای هنری دستی یکی از روش های درآمدزایی بانوان و کارگاه ها در سطح کشور می باشد که هر کدام از کاربردها و زیبایی های خاص خود را دارند.

صنایع دستی هر شهری می تواند نسبت به شهرهای دیگر متفاوت باشد و بیشتر شهرها صنایع دستی خاص خود را دارند که بیشتر با فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم آن شهر هماهنگی دارد.

از صنایع دستی خانگی و کارگاهی ایرانی می توان به گلیم بافی، جاجیم بافی، حصیر بافی، میناکاری، معرق کاری، سفال کاری، خاتم کاری، پته دوزی و تولید ظروف مسی اشاره کرد که هر کدام زیبایی های خود را دارند و به عنوان کالای مصرفی و دکوری به حساب می آیند.

آشنایی با گلیم

در گذشته گلیم بافی بیشتر هنر دست عشایر بود اما کم کم این هنر به میان شهر نشینان آمد و یکی از صنایع دستی اکثر شهرهای کشور شد.

مواد اولیه گلیم از الیاف تار با جنس پنبه، پشم و ابریشم و نخ پود از نخ پشمی، کرکی و گاها ابریشم می باشد.

گلیم طرفداران زیادی بین جوانان دارد و در محل های پر رفت و آمد منازل مانند آشپزخانه، راهرو، پادری و راه پله ها پهن می شود.

همچنین از میان گلیم های دستباف می توان به گلیم های ایل شاهسون، لری، هرسین و بلوچ اشاره کرد که با طرح هایی از اشکال هندسی و شکسته مانند لوزی  مربع و مثلت بافته می شود. و به عنوان صنایع دستی مهمی به شمار می آید.

گلیم در طرح های مختلف کودکانه و عروسکی، پنج رنگ، شش رنگ و طرح های عشایر به بازار ها روانه می شود.

گفتنی است عشایر نه تنها از گلیم برای زیر انداز بلکه برای نمکدان، روانداز حیوان و نوار چادر استفاده می کنند.

صنایع دستی (گلیم)

صنایع دستی (گلیم)

آشنایی با حصیربافی

حصیر بافی توسط رشته هایی از الیاف طبیعی صورت می گیرد که توسط بافت های خاصی ظروف و سبدهای متنوعی در اشکال مختلف توسط هنرمندان بافته می شود.

از لوازمی که توسط این هنر بافته می شود می توان به زیرانداز،، سفره، انواع  ظروف و … اشاره کرد.

حصیربافی جزء صنایع دستی استان کرمان می باشد که توسط دست و ابزارهای ساده ای بافته می شود.

حصیر بافی

صنایع دستی (حصیر بافی)

آشنایی با پته

پته یا پته دوزی یکی از هنرها و صنایع دستی مختص شهر کرمان می باشد که نوعی رودوزی روی پارچه های بزرگ، ضخیم و پشمی است، این هنر به این صورت انجام می شود که طرح ها و اشکال مختلفی روی پارچه های فوق زده می شود و توسط نخ های پشمی و رنگی رودوزی می شوند.

دوخت و دوز این پارچه ها توسط سوزن های مخصوص صورت می گیرد، طرح هایی که به عنوان پته دوزی استفاده می شود بیشتر شامل اشکال ترنج، درخت، گل و گیاه و اشکال هندسی می باشند.

از انواع پارچه های پته دوزی شده به عنوان رومیزی، سجاده و جانماز، پرده های تزئینی، زیر لیوانی و یا زیر بشقابی استفاده می شود.

پته دوزی بیشتر در استان کرمان و شهرهای سیرجان، رفسنجان و همین طور در زرند توسط بانوان و کارگاه ها صورت می گیرد و می تواند روش درآمد زایی خوبی باشد چون این نوع پارچه ها به عنوان صنایع دستی و سوغات استان کرمان نیز شناخته می شوند.

پته

صنایع دستی (پته)

آشنایی با جاجیم

جاجیم نوعی فرش و زیرانداز دو طرفه می باشد که از هر دو طرف آن می توان استفاده کرد و جزء صنایع دستی قابل نشیمن می باشد.

جاجیم پارچه ای کلفت می باشد که از نخ های رنگی و ظریف پشمی و یا پنبه ای بافته می شود و همچنین سبک و قابل حمل شبیه پلاس می باشد.

عشایر از انواع جاجیم بسیار زیاد استفاده می کنند و به عنوان رواندازی گرماده و به عنوان بالاپوش مورد استفاده آنها می باشد.

جاجیم را با طرح های زیادی کار می کنند که مهم ترین آنها طرح های لوزی و اشکال مربع و مستطیل می باشد.

مواد اولیه ای که در جاجیم به کار می رود مانند مواد اولیه گلیم بافی است و فقط تفاوت آنها در این می باشد که جاجیم را در اندازه و تخته های مختلف می بافند و بعد به هم می دوزند تا طرح و اندازه مورد نظر به دست بیاید اما گلیم یک دست می باشد.

جاجیم

صنایع دستی (جاجیم)

آشنایی با ظروف مسی و خواص آن

مس نوعی فلز و از مواد ضروری برای سلامتی بدن می باشد که سبب تولید گلبول های قرمز در خون می گردد، همچنین این فلز برای تقویت پوست، مو، مفاصل، کبد و … نیز مفید است.

امروزه از این فلز برای ساخت ظروف پخت و پز غذا در آشپزخانه ها بسیار استفاده می شود و به عنوان صنایع دستی بسیاری از استان ها مانند کرمان، اردبیل، خراسان و … به شمار می آید..

ظروف مسی آشپزخانه ها از ترکیب فلز مس با قلع و استیل ساخته می شوند تا افراد را از مسمومیت دور کند.

چون این فلز با غذا مخلوط می شود بهتر است کمتر استفاده شود زیرا استفاده مکرر و زیاد آن سبب تهوع می گردد.

انواع ظروف مسی

صنایع دستی(انواع ظروف مسی)

آشنایی با انواع صنایع دستی کرمان

استان کرمان یکی از استان های قدیمی ایران با تاریخ کهن می باشد که صنایع دستی آن در ایران شهرت زیادی دارد که هم به صورت خانگی و هم کارگاهی تولید می شوند و سبب درآمدزایی خیلی از افراد گشته است.

گلدوزی، پته دوزی، ترمه بافی و … بیشتر کار خانگی است و جاجیم بافی، گلیم بافی و قالی بافی و سفال کاری نیز بیشتر کاری کارگاهی می باشد.

جاجیم و گلیم بافی در این شهر رونق بیشتری دارد و به عنوان سوغات این شهر معرفی می شوند زیرا استان کرمان دارای مواد اولیه و پشم مرغوبی برای بافت این دو هنر دارد.

قالی کرمان هم در ایران شهرت خود را دارد که در طرح های افشان و ترنج روانه بازار می شوند و دارای زیبایی های خاص خود می باشند و علاقه مندان خود را دارند.

صنعت مسگری و تولید ظروف مسی هم در کرمان رونق دارد زیرا این صنعت از دوران اسلام در این استان وجود داشته است.

بازار گنجعلی خان استان کرمان به عنوان بازار خرید و فروش صنایع دستی این استان شهرت دارد و بیشتر صنایع دستی و سوغاتی های استان کرمان توسط گردشگران و مسافران از این بازار تهیه می شوند.

از دیگر صنایع دستی کرمان می توان به شال بافی، چاقوسازی، قلم زنی، معرق کاری، سبدبافی و حصیربافی اشاره کرد که برخی از آنها دارای قدمت بسیاری بالایی می باشند.

صنایع دستی4

صنایع دستی4

دیدگاهتان را بنویسید