صنایع دستی, صنایع دستی ایران, صنایع دستی کرمان, همه چیز در باره ی کرمان

معرفی جامع صنایع دستی پته

صنایع دستی کرمان

مترجم

 صنایع دستی کرمان

معرفی صنایع دستی پته

پته چیست و چگونه تولید می شود؟

صنایع دستی  روایتگر هنر دستان مهربان وبا صفایی  است که عشق و هنر را با هم در می آمیزد،و اثری را خلق  می کند که در همه ی زمانها مورد علاقه ی همه ی انسان ها بوده و هست. هر چقدر از زمان تولید صنایع دستی بگذرد بر اصالت آن افزوده می گردد که از جمله صنایع دستی می توان به پته صنایع دستی کرمان اشاره کرد.

پته دوز ی هنر  اصیل استان کرمان است که زنان و دختران کرمانی با ذوق وسلیقه ی خود آن را طراحی کرده و می دوزند.طرحها از باور و اعتقاد زنان گرفته شده و بوسیله ی نخ های رنگی پشمی بر روی پارچه پشمی که به آن عریض گفته می شود ،دو خته می شوند.

 

نقش های بکار رفته در پته شامل موارد ذیل است:

  • نقش بوته ای

شامل بته دو قلو و سه قلو،بته مادر وبچه،بته قهر و آشتی، بوته ای و چهار بته،بته ترمه ای،بته میری ،سرابندی و لچک ترنج.یکی از پته هایی که این نقوش در آن به وفور دیده می شود بقچه نام دارد.بقچه پته ای مربعی شکل در اندازه های گوناگون می باشد.

در گذشته از بقچه برای گذاشتن لباس و یا در جهیزیه ی عروس استفاده می شده است.از آنجاکه در ایام قدیم در منازل شخصی حمام وجود نداشت ،لباسهای عروس را داخل بقچه ای پته ای می گذاشتند و عروس را با ساز و آواز تا درب حمام همراهی می کردند.

و اما امروزه موارد استفاده ی بقچه:رومیزی،تابلو و یا سفره ی هفت سین  و یا  کادویی  زیبا می باشد.

 

پته با نقش سنتی قهر و آشتی

بقچه طرح بته قهر و اشتی

اغلب طرح بکار رفته در بقچه(رومیزی)یک ترنج در وسط و چهار بته در چهار گوشه بقچه قرار گرفته است.ویا اینکه چهار دسته گل در چهار طرف بقچه بطوریکه با هم قرینه هستند قرار دارد.

پته با طرح ترنج

طرح ترنج

 

پته با طرح بته جقه

طرح بته جقه دو سر

 

 

 پته با نقش سنتی

پته طرح مادر و بچه

 

  • نقش درختی

 می توان نقشهای جانوری و پرنده ای نظیر طوطی،طاووس،بلبل ، آهو و سرو گلدانی را نام برد.

پته کرمان با نقش گلدان

پته طرح گلدان

 

پته بر چه اساس قیمت گزاری می شود

تعداد سوزنهای زده شده به پارچه تراکم پارچه را نشان می دهد و برای هر سانتی متر مربع پارچه بین70 تا 100 سوزن زده می شود. هر چقدر تراکم پته و سوزنهای زده شده بیشتر باشد قیمت پته افزایش می یابد.پته دوزی  وقت و حوصله ی زیادی می طلبد.

و  مصداق بارز صبر وحو صله ی مردم دیار کریمان است و  این هنر همانند یک فرش دستباف می باشد. و می تواند همچون نگینی در منزل شما برای همیشه بدرخشد. یا بهترین هدیه برای عزیزان شما باشد.

تولید پته در کرمان از دوره ی پادشاه افشار رشد چشمگیری پیدا کرد،بطوریکه لباسهای نادر شاه افشار از پته ای لیمویی رنگ دوخته شده بود.مشهورترین پته ی موجود،مربوط به روکش قبر ابا عبداله الحسین(ع) که به رنگ سبز می باشد.

وهمچنین روکش قبر شاه نعمت اله ولی که در ماهان کرمان می باشد.و اکنون در موزه آستان شاه نعمت اله ولی نگهداری می شود.تاریخ دوخت این پته،سال 1285 هجری است.

موارد استفاده ی پته:

تابلو و تزئین منزل و یا سفره و رومیزی و یا طرح پرده .که طرح پرده در سایزهای 80*280 و یا 100*350 با طرح های درختی و یا سرو تهیه می شود. همچنین طرح بالش،روتختی ،پشتی،سرمه دان،کوسن ،کیف پول،جلد قرآن،کراوات،جلد آئینه،رو لحافی،زیر لیوانی ،جعبه ی دستمال کاغذی و اواع لباس اشاره کرد.که همه اینها می تواند هدیه ای مناسب برای عزیزترین شما باشد.

نحوه ی نگهداری و شستشو پته

چطور پته را بشوییم

گاهی نیاز است که پته را بشوییم.پته بخاطر الیاف پشمی که دارد ممکن است یکسری آلودگیهایی را به خود جذب کند و یا اینکه به علت هایی نیاز به شستشو داشته باشد.ما در اینجا به شما آموزش می دهیم چطور پته را بشویید.

ابتدا پته را در یک تشت آب سرد قرار می دهیم.  صابون مایع مخصو ص شستشو البسه یا صابون رنده شده را به سطح پته بمالید.(لطفا دقت کنیدکه  پته را نسابید .)حال نوبت به آبکشی می باشد.آب پته را عوض کرده تا به یک آب زلال دست یابید.

چطور پته را خشک کنیم

برای خشک کردن پته میتوانید از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نمائید. یا می توانید بجای خشک کن از یک حوله ی ضخیم استفاده کنید.تا آب پته گرفته شود.در نهایت پته نم دار را در یک جای صاف و در سایه پهن نمایید تا خشک شود.لازم به ذکر است که پته را در زیر نور مستقیم آفتاب پهن نکنید تا خشک شود،زیرا آفتاب به رنگ آن آسیب می رساند.

برای اتو کردن پته می توانید از اتو بخار استفاده نمائید.فقط باید توجه داشته باشید که از قسمت پشت پته ،آن را اتو کنید.در صورت نداشتن اتو بخار از یک پارچه سفید نم دار استفاده کنید.به این ترتیب که پارچه نم دار را پشت پته قرار دهید و اتو را روی سطح پارچه  پرس کنید و بردارید.

نکات مهمی که در شستشو پرده باید رعایت کنیم

  1. چندین پته را باهم نشوییم.
  2. ابتدا اطمینان حاصل کنیم که رنگ پته هنگام شستشو قاتی نمی شود.برای اینکار یک پارچه سفید مرطوب را روی سطح پته بکشیم در صورتی که زمینه ی پته یا همان عریض و زمینه ی پته رنگی نشد میتوانیم عمل شستشو را انجام دهیم.
  3. از سابیدن و چلاندن پته خودداری کنیم.
  4. پته ی خیس را روی بند پهن نکنیم،زیرا اینکار باعث کش آمدن و تغییر شکل پته خواهد شد.
  5. لازم است پته را به روشی که در بالا تو ضیح داده شد خشک کنیم.

کارآفرینی توسط پته دوزی در منزل

از آنجا که این هنر بسیار شناخته شده و جذاب  می باشد،می تواند باعث کارآفرینی زیادی برای زنان خانه دار و حتی علاقمندان به پته دوزی گردد.و همچنین می تواند در مناطق روستایی  از محرومیت زدایی هم ،جلو گیری نماید.

همراهان عزیز،مشتریان گرامی از محصولات پته کویر آنلاین دیدن فرمائید.کویرآنلاین ارائه دهنده ی بهترین و مرغوبترین انواع پته ،در خدمت شماست.

 

 

 

صنایع دستی کرمان پته
رانر پته ای

رانر درختی نگین دوزی

پاسخی بگذارید