جاذبه ها ی گردشگری و نقاط دیدنی, جاذبه های گردشگری و دیدنیهای ایران, جاذبه های گردشگری و نقاط دیدنی کرمان

معرفی جامع استان کرمان

باغ شاهزاده کرمان

مترجم

پهناورترین استان

کشور عزیزمان ایران،سرزمینی شگفت انگیز و بی نظیر است که گوشه گوشه ی آن موهبات منحصر بفرد الهی است.در این بین استان پهناور کرمان به عنوان پهناورترین بخش کشور،مساحتی حدود181/000 کیلومتر مربع از خاک ایران را در بر میگیرد.سرزمینی که با 4 اثر تاریخی یک اثر طبیعی در جایگاه اول کشور به لحاظ آثار جهانی قرار دارد.

استان کرمان(پایتخت مقاومت) در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و پهناورترین استان ایران می باشد.که مرکز آن کرمان است.و جمعیت آن طبق مرکز آمار ایران به 3،164،718 نفر می رسد.که یکی از استانهای مهم و تاریخی کشور به شمار می آید.هفت اثر استان کرمان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

که از جمله آنها ارگ تاریخی بم،عمارت باغ شاهزاده  ماهان، دهکده صخره ای تاریخی میمند شهر بابک،کویر لوت و سه قنات می باشد.و رتبه نخست ایران را از این حیث دارد.مرکز استان کرمان ،شهر کرمان است که مهم ترین شهر در جنوب شرقی کشور محسوب می شود.

اقتصاد استان

استان کرمان در سالهای متوالی توانسته است رتبه نخست صادرات غیر نفتی را از ان خود کند.و این نشان دهنده این است که از اقتصادی پویا برخوردار است.و در زمینه کشاورزی و انواع صنایع دستی و صنایع دیگر رونق زیادی دارد.بزرگترین شهر خشتی جهان(ارگ بم) که به هزاره های پیش از میلاد تعلق دارد در این سرزمین قرار دارد.

و همچنین بازار های قدیمی شهر کرمان که از معماری خاص برخوردار است در این خطه وجود دارد.که همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.در زمان حکومت آقا محمد خان قاجار،تعداد زیادی از مردم کرمان به دستور او،کور شدند.

او همچنین هزار تن از جوانان تنومند کرمانی را به رهبری مرتضی قلی خان کرمانی به تهران و میاندوآب و سراب و برخی نقاط آذربایجان تبعید کرد.

وجود گودترین چاله داخلی ایران با ارتفاعی کمتر از 100 از سطح دریا تا قله های سر به فلک کشیده از جمله هزار که بیش از 4500 متر ارتفاع داردو چهارمین قله بلند کشور است که شرایط آب و هوایی چهار فصل را برای استان کرمان فراهم آورده است.

داشته هایی چون کلوت ها، و زیباترین کویر جهان رادر بخش شرقی استان کرمان بوجود آورده است.و در کنار این داشته های ارزشمند،میهمان نوازیو گردشپذیری استان کرمان،زبانزد بوده و هست.که افتخار دیار کریمان به حساب می آید.

کلوت های کرمان

کلوت

 بازار سراسری

بازار شهر کرمان بازدید از مجموعه بازار قدیم،مجموعه ی گنجعلیخان،مجموعه وکیل صرف ناهار در سفره خانه وکیل بازدید باغ فتح آباد یخدان مویری و اقامت درهتل شهر کرمان می باشد.این مجموعه‌ی دیدنی شامل حمام گنجعلی‌خان، بازار مسگرها، مسجد گنجعلی‌خان و موزه‌‌ی سکه است که علاوه‌بر مجموعه‌ی سکه‌های جذابی که در آن وجود دارد، گنبد بلند آن با یک کلاه‌فرنگی زیبا بسیار جلب توجه می‌کند.

طلاسازان در بازار طلا هم به مجموعه‌ای از حیاط‌های کاروانسراهایِ مجموعه دسترسی دارند. چای‌خانه‌ی حمام وکیل نیز مکان مناسبی برای خوردن چای، ناهار یا صرفا گشت‌وگذار است.

این قسمت از مجموعه‌ی گنجعلی‌خان از قسمت سرپوشیده‌ی گنبدی‌ شکل بازار اصلی شروع می‌شود و تا ۶۰۰ متری فضای باز ادامه دارد. از آنجا به بعد می‌توانید مستقیما به مسجد جامع کرمان در کنار میدان شهدا (مشتاقیه) بروید.

بازار قدیمی کرمان

سوغات و صنایع دستی کرمان

صنایع دستی استان کرمان آوازه جهانی دارد و عبارتند از پته دوزی،فرش و قالی کرمان و شامل زیره پسته ،گردو عرقیجات خرما و  مرکبات ،قاووت و شیرینی های خاصی مثل کماچ سهن،کلمپه ،قطاب و حاج پسته و حاج بادام.

شهرستان رفسنجان در کرمان بزرگترین منطقه پسته کاری در جهان به حساب می آید.و مرکز اصلی تولید پسته در استان کرمان است. و از مرغوبیت خاصی بر خوردار است.و به همه جای دنیا صادر می گردد.شیرینی خاص استان کرمان که شامل کلمپه،قاووت یا قوتو،پسته و خرما از مهم ترین سو غا تی های  استان کرما ن به شمار می آیند.

مهم ترین صنایع دستی استان کرمان شامل:پته دوزی،گلیم شیرکی پیچ و قالی و صنایع مسی و ظروف مسی ، جاجیم بافی ،حصیر بافی،و سفال می باشد.از این میان پته های کرمان از سابقه های درخشان بر خوردار هستند و زیبایی آنها در طرح رنگ و نقش بی نظیر است.

گلیم های شیرکی پیچ سیرجان که در روستایی به نام دارستان بافته می شوند.که به عنوان دهکده جهانی گلیم در سازمان علمی ،فرهنگی سازمان ملل،یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند.قالی کرمان از مشهوریت خاصی بر خوردار هستند و در جهان طرفداران زیادی دارد و قدمت آن به قبل از دوران صفویه می رسد.

قالیهای کرمان بخاطر طرح و رنگ مشهور شده اند.و امروزه در بیشتر موزه های معتبر جهان،قالی های کرمان به چشم می خورد.

سوغات کرمان

سوغات کرمان

مشخصات جغرافیایی

کرمان از سمت شرق به سیستان و بلوچستان و از شمال به خراسان و از غرب به فارس و از جنوب به خلیج همیشه فارس محدود شده است.این دیار دارای دو نوع آب و هوا است.آب و هوای گرمسیری و سرد سیری.البته مناطق گرمسیری مناطق بیشتری از سرزمین کرمان را به خود اختصاص داده است.و مناطق سردسیری حدودا یک چهارم استان کرمان را به خود اختصاص داده اند.که بیشتر در ارتفاعات استان قرار دارند.

عشایر استان

عشایر استان شامل ایل افشار،ایل بچاقچی،ایل سلیمانی،ایل سرلک،ایل بحر آسمان و طوایف عرب هستند.ایل افشار ترک زبان هستند و در مناطقی از بافت و سیرجان زندگی می کنند.که گلیم های شیرکی پیچ هم حاصل دست همین عزیزان می باشد.

دیدنیهای استان کرمان

استان کرما ن،استانی تاریخی با قدمت طولانی است.ودارای دیدنیهای فراوانی است. که شامل بازار قدیم،یخدان مویدی،حمام گنجعلی خان ،مسجد امام و مسجد جامع کرمان،باغ فتح آباد،کتابخانه ملی کرمان،گنبد جبلیه ،. موزه هنرهای معاصر ،ارگ بم ،باغ شاهزاده ماهان،دشت لوت(کلوت ها)،ارگ راین،آتشکده آناهیتا،مقبره مشتاق علی شاه(مقبره ای با سه گنبد) بازار مسگران کرمان که هر کدام در جای خود بسیار دیدنی هستند.روستای میمند که جز ء مناطق تورسیتی است.و به روستایی با معماری صخره ای مشهور است.

جاذبه های طبیعی استان کرمان

استان کرمان هم دارای دشت های مرتفع و مناطق ییلاقی است.هم کویر بی انتها که کویر لوت با مناظر زیبایش در آن قرار گرفته است.آب و هوای کویری استان مناسب برای نیمه دوم سال و کوهستانها و مناطق ییلاقی آن برای نیمه اول سال بسیار مطلوب است. لازم به ذکر است کویر لوت همواره گزینه ی مناسب برای محققین و عاشقان طبیعت می باشد.

شبهای زیبا و پر ا ز ستاره   و دیدن آسمان بی انتها در کویر لوت و در قله های مرتفع و برف گیر هراز و هم نخل زارهای بم،چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند. و این تفاوت آب و هوایی همه در یک جا جمع شده اند.و گزینه ای مناسب را برای گردشگرا ن طبیعی به وجود آورده است.

جاذبه های طبیعی و تاریخی کرمان

جاذبه های طبیعی و تاریخی کرمان

کشاورزی

از محصولات کشاورزی که در این استان می توان نام برد شامل:گندم ،جو،سیب زمینی،پسته،حنا،زیره،پنبه، و چغندر قند است. و از جمله محصولات سردسیری این استان می توان محصولات گردو،بادام،گلابی،هلو،آلبالو،آلو،گیلاس، و سیب درختی را نام برد.و محصولات گرمسیری شامل پرتقال،لیمو شیرین،لیموترش،نارنگی،نارنج،و گریپ فروت و خرما هستند.مهمترین مرکبات استان کرمان در شهداد هستد که از مرغوبیت و شهرت خاصی در ایران دارند.بیش از نود و پنج در صد محصولات پسته ایران از استان کرمان بدست می آید.که بیشترین آن از باغات پسته رفسنجان تولید می شود.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید