مترجم

گلیم

گلیم

– گليم بافي

خريد گليم کرمان يکي از انتخاب هايي است که در سفر به اين استان پيش روي شما قرار دارد. معروفترين گليم کرمان با نام شيريکي پيچ يا سوزني شناخته مي شود و اين نامي است که بافندگان ايلياتي و گاه روستايي کرمان به آن نسبت داده اند. ظاهر اين گليم همچون قالي است و براي بافتنش هم همانقدر هنر و تجربه و وقت لازم است. بر خلاف انواع ديگر گليم که پود آنها را شکل مي دهد، در گليم شيريکي پيچ، پود به غير از اتصال تارها به يکديگر نقش ديگري ندارد و تنها باعث استحكام درگيري نخ خامه با تارها مي گردد. عشاير و روستاييان شهرهاي سيرجان، بافق و کرمان از بافندگان اين نوع گليم به شمار مي روند.

صنايع دستي کرمان

پته کرمان

پته دوزی

پته دوزی
پته دوزي که جايگاه خاصي در کرمان دارد و معروف ترين صنايع دستي اين استان است. پته کي از انواع سوزن دوزي به شمار مي آيد که حاصل دوختن نخ هاي کرکي ابريشمي، الوان يا پشمي بر روي پارچه است و عموما توسط زنان و دختران هنرمند کرمان انجام مي پذيرد.

پته دوزي بر روي پارچه اي به نام عريض و بر روي زمينه هاي سبز، قرمز، سفيد، زرد، سرمه اي، نارنجي، مشکي، عنابي و قهوه اي صورت مي گيرد.

قدمت اين هنر تاريخي را مي توان از پته ي بزرگي که مقبره ي نعمت ا… ولي را پوشانده است دريافت. ?? نفر زن هنرمند در حدود يک قرن پيش دست به خلق چنين اثري زده اند.

سوزن، قيچي، انگشتانه، پارچه و نخ و دستاني هنرمند کافيست تا يکي از زيبا ترين #صنايع دستي کرمان شکل بگيرد. براي دوخت طرح ها ابتدا آنها را بر روي پارچه مي کشند و سپس قدم به قدم با طرح پيش مي روند.

رايج ترين طرح اين هنر به طرح پته اي يا درخت زندگي شهرت دارد که با نام هايي همچون پته ميري، پته جقه اي، پته بادامي و پته ترمه اي نيز شناخته مي شود. لچک ترنجي و نقش حيوانات به ويژه پرندگان از طرح هاي ديگري هستند که در پته ها ديده مي شوند. يادگاري اختصاصي شما از کرمان مي تواند جانماز، زير ليواني، سجاده، روميزي و بسياري لوازم ديگر باشد که به هنر پته دوزي آراسته است.

صنايع دستي کرمان

ظروف مسی

ظروف مسی

ظروف مسي

پاي به بازار قديم کرمان که بگذاريد صداي ابزار ساخت اشياي مسي در گوشتان مي پيچد. هنر مس گري از قديم الايام در کرمان رواج دارد و استادکاران در اين استان هنوز هم مشغول توليد محصولاتي همچون کشکول، سيني، تابلو، قابلمه، ظروف غذا خورياز مس هستند. بهتر است قبل از سفر به کرمان خودتان را براي خريد مس آماده کنيد و گرنه يکي از مرغوب ترين مس ها را از دست خواهيد داد. يکي از دلايل استقبال گردشگران از ظروف مسي فوايد ناشي از طبخ غذا در آنها است.

قلم زني
قلم زني هنري ديرين است که در آن به وسيله ي نوک ظريف قلم فولاد و ضربات چکش هاي سبک بر روي سطح فلز نقش و نگار هاي چشم نواز مي اندازند. خاستگاه آن را کرمان مي دانند. قلم زني در ابتدا به صورت خطوط ساده و يا خطوط موج دار دور ظرف گرد مانند بشقاب و کاسه انجام مي شد اما اين هنر پس از ورود از کرمان به اصفهان به اوج خود رسيد و امروزه نقش و نگارهاي بسياري در آن ديده مي شود.

از اساتيد بزرگ و به نام قلم زني در کرمان مي توان به حاج آقا محمود حکاک اشاره کرد. برادر و شاگرد وي مهدي حکاک، ميرزا حسن شفيعي و صفاريان نيز از ديگر نامداران اين هنر هستند.
صنايع دستي کرمان

فروشگاه اينترنتي کوير آنلاين در حمايت از رونق توليد و توليد کننده صنايع دستي در سال 1398شروع به فعاليت نموده است. ارتقاي سطح توانايي افراد با ايجاد کارگاه هاي آموزشي توسط توليد کنندگان در بستري مناسب مي تواند در شکوفايي صنعت مفيد واقع گردد.

فروشگاه اينترنتي کوير آنلاين حامي توليد کننده داخلي و صنايع دستي بعنوان سايت و فروشگاه اينترنتي پيشرو در کشور مي باشد.

اين سايت با امکانات فروشگاهي مناسب يکي از برترين سايت هاي فروشگاهي در کشور مي باشد.

مستحضر هستيد که بزرگ ترين مشکل زنان و سرپرست خانوار و بويژه کارگاه هاي توليدي، عدم بستر يا بازار مناسب براي فروش محصولات مي باشد که اين بازارچه مي تواند بصورت دائمي در اختيار اين افراد قرار گيرد.

مزيت فروشگاه اينترنتي کوير آنلاين

1)حمايت از توليدکنندکان داخلي

2) بستري مناسب براي ارائه و فروش دائمي محصولات براي کارآفرينان

3)رسيدن محصول به مشتري صورت از توليد به مصرف

4)ظهور استعداد و شکوفايي در صنعت کارگاه هاي خانگي

اين اقدام در جهت رونق توليد و توان افزايي زنان و مردان کار آفرين و توليد کنندگان مي باشد

با کوير آنلاين ديده شويد