دسته ها

Has no Item

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان

اين باغ از نمونه باغ تخت‌هاي ايراني است و در زميني مستطيلي شکل به مساحت پنج و نيم هکتار بنا شده و داراي سردر ورودي بسيار زيبايي است. بناهاي باغ عبارتند از کوشک اصلي يعني سکونتگاه دائمي يا فصلي مالک که در انتهاي سربالايي باغ قرار دارد. سردر خانه در ورودي باغ به صورت بنايي خطي جبهه ورودي باغ را اشغال کرده و در دو طبقه بنا گرديده‌است. طبقه بالاي اين سردر داراي اتاق‌هايي است که براي زندگي و پذيرايي پيش بيني شده‌اند. ساير بناهاي خدماتي باغ از حصار اصلي استفاده نموده و به صورت ديواري مرکب بناهاي مختلف خدماتي را در نقاط مناسب در خود جا داده‌است. اين باغ علاوه بر سردر، شامل عمارت شاه‌نشين و حمام نيز مي‌باشد. در حال حاضر قسمت شاه‌نشين، به يک رستوران تبديل شده و توسط بخش خصوصي اداره مي‌شود.


 

.
پيشينه

اين باغ نخست به دستور محمدحسن خان سردار ايرواني حاکم وقت کرمان ساخته شد و بناي درون آن بعدها توسط عبدالحميد ميرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طي يازده سال حکمراني وي (1298 ه‍.ق تا 1309 ه‍. ق) ساخته شد. با اين همه، با مرگ وي ساخت بناي آن نيمه ساخته رها شد.[نيازمند منبع] گفته مي‌شود وقتي خبر مرگ ناگهاني حاکم را به ماهان مي‌برند، بنّايي که مشغول تکميل سردر ساختمان بود تغار گچي را که در دست داشته محکم به ديوار کوبيده و کار را رها کرده و فرار نموده‌است. به همين علت جاهاي خالي کاشي‌ها را بر سردر ورودي مي‌توان ديد.[نيازمند منبع] تاريخ بناي باغ 1276خورشيدي است.
ثبت جهاني

اين باغ يکي از باغ ايراني است که در سال 1390 در فهرست آثار جهاني يونسکو به ثبت رسيد و اطلاعات اين باغ از طرف يونسکو به 35 زبان ترجمه و در نقشه گردشگري يونسکو قرار گرفته‌است. باغ شاهزاده در تاريخ سي ام تيرماه 1390 به ثبت جهاني يونسکو رسيده‌است.

در زمستان 1392 خبري منتشر شد در اين خصوص که با هشدار رسمي يونسکو به سازمان ميراث فرهنگي، در صورت تملک بخشهايي از اين باغ توسط بخش خصوصي و تبديل عمارت‌هايي از آن به اقامتگاه‌هاي گردشگران و مسافران، يونسکو اقدام به خروج نام اين باغ از فهرست جهاني خود مي‌نمايد. در بيانيه يونسکو اعلام شده‌است که هرگونه تغيير و بازسازي اماکن تاريخي ثبت جهاني شده بايد زير نظر اين سازمان و با اجازه آن انجام شود که حضور بخش خصوصي در بخش‌هايي از اين باغ، از جمله موارد نقض اين قانون محسوب مي‌شود.


    نگاره ای از باغ شاهزاده   

    نگاره‌اي از باغ شازده   
    نماي باغ در شب   

 

تحویل رایگان کالا

برای همه ی آیتم ها
 

100٪ محبوبیت

تضمین شده
 

مهمترین معاملات

حالا بخری!

صنایع دستی، روایتگر صنعت و هنر نیاکان و بیانگر هنر و ذوق مردم هر کشور است ودر روزگاران کهن، بعنوان صنعت تمام عیار عهد خویش حضور داشته است. صنایع دستی، سفیران فرهنگی یک قوم و قبیله اند که هیچ گاه از گزارش پیام خود دست نمیکشند

تماس با ما

  •  
    ایران - کرمان -
  •  
    تلفن : 0123456789
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها. نشان دهنده رضایت شماست. جزئیات بیشتر