دیدنیهای کرمان

دیدنیهای کرمان

باغ شاهزاده کرمان

1 – بازار سراسری

این مجموعه‌ی دیدنی شامل حمام گنجعلی‌خان، بازار مسگرها، مسجد گنجعلی‌خان و موزه‌‌ی سکه است که علاوه‌بر مجموعه‌ی سکه‌های جذابی که در آن وجود دارد، گنبد بلند آن با یک کلاه‌فرنگی زیبا بسیار جلب توجه می‌کند. طلاسازان در بازار طلا هم به مجموعه‌ای از حیاط‌های کاروانسراهایِ مجموعه دسترسی دارند. چای‌خانه‌ی حمام وکیل نیز مکان مناسبی برای خوردن چای، ناهار یا صرفا گشت‌وگذار است. این قسمت از مجموعه‌ی گنجعلی‌خان از قسمت سرپوشیده‌ی گنبدی‌شکل بازار اصلی شروع می‌شود و تا ۶۰۰ متری فضای باز ادامه دارد. از آنجا به بعد می‌توانید مستقیما به مسجد جامع کرمان در کنار میدان شهدا (مشتاقیه) بروید.

بازار قدیمی کرمان

۲. موزه‌ صنعتی کرمان

موزه‌ی صنعتی هم یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است که مجموعه‌ای ارزشمند و تأمل‌برانگیز از هنر تصویرسازی‌، عکس و… در آن وجود دارد. در بخش مدرن این موزه، آثار دیدنی مختلفی از هنرمندان بزرگ دنیا دیده می‌شود: مجسمه آگوست رودِن (August Rodin)، دو اثر نقاشی آب‌رنگ از بِلا کادار (Béla Kádár) و تابلویی از کاندینسکی (Kandinsky). آثار موجود از هنرمندان ایرانی مانند کار نیمه‌کوبیسم محمد جوادی‌پور که صحنه‌ای روستایی را روایت می‌کند یا اثر رجبعلی از شاه‌‌نعمت‌الله‌ ولی ازجمله دیدنی‌های ارزشمند این موزه است.

بخش مهمی از این موزه هم به آثار نقاشی آبرنگ و پرتره‌های هنرمند ایرانی، علی‌اکبر صنعتی (۱۳۸۵-۱۲۹۵)، اختصاص پیدا کرده است. علی‌اکبر صنعتی بخش مهمی از کودکی خود را در پرورشگاه صنعتی کرمان گذراند. جالب است بدانید که موزه‌ی ‌صنعتی فعلی در مکان همان پرورشگاهی احداث شده که علی‌اکبر صنعتی در آن پرورش یافته است.

۳. گنبد جبلیه

جاهای دیدنی کرمان – گنبد جبلیه

خیابان شهدای کرمان با گذر از چشمه‌های خشک شهر به منتهی‌الیه شرقی شهر اسرارآمیز کرمان و گنبد جبلیه می‌رسد. برخی از پژوهشگران، قدمت این گنبد را که یکی از دیدنی های کرمان است، قرن دوم قبل از میلاد مسیح تخمین زده‌اند و آن را نوعی رصدخانه می‌دانند. برخی دیگر از محققان معتقد هستند که این گنبد، مقبره یا آرامگاهی مهم بوده است. در هر حال، علت ساخت آن کاملا مشخص نیست و بنایی سنگی با گنبدی دوهلالی با این همه قدمت بسیار جالب‌توجه است. گنبد جبلیه از سمت خیابان شهدا به سمت شرق و در نزدیکی قبرستان صاحب‌الزمان قرار دارد.

۴. موزه‌ حمام

جاهای دیدنی کرمان – موزه حمام

موزه‌ی حمام یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمان است. این بنای تاریخی، حمامی قدیمی است که این‌روزها بدل به موزه شده و در آن مجسمه‌هایی مومی برای معرفی بیشتر حال‌وهوای حمام قرار داده شده است. مجسمه‌ها کاربرد هر قسمت حمام را مشخص می‌کنند. در معماری این موزه از سنگ مرمر و آجرهای ساده بهره گرفته شده و نور فضا از طریق سقف تأمین می‌شود. معماری و اشکال هندسی موجود در سقف، به نورپردازی هرچه بیشتر فضا از طریق دریچه‌های روی سقف کمک می‌کند و در قدیم باعث می‌شده تا افراد داخل حمام از ساعت و زمان باخبر بشوند. اگر نمی‌خواهید برای ورود به موزه، پول پرداخت کنید، می‌توانید در قسمت ایوان و رختکن حمام از وسایلی که قدیم استفاده می‌شده مثل زیراندازها، بقچه‌ها، قطیفه‌ها و… دیدن کنید

حمام گنجعلی خان

۵. مقبره‌ مشتاق علی‌ شاه

جاهای دیدنی کرمان – مشتریه

گنبد مشتاقیه یا سه‌گنبدان با کاشی‌های آبی و سفید زیبایش از آثار اواخر دوران قاجار است که مقبره‌ی چند چهره‌ی مشهور کرمانی در آن قرار دارد. اما مشخصا به‌خاطر مشتاق علی شاه که از عرفا و نامداران شعر و ادب پارسی است، شناخته می‌شود. آواز خواندن، اضافه کردن سیم چهارم سه‌تار به این آلت موسیقی زیبا و موهای افشان مشتاق‌علی شاه ازجمله چیزهایی بود که باعث معروفیت او شد. اما فلسفه‌های صوفیانه و دیدگاه‌های خاص او (مثلا خواندن قرآن با سه‌تار) باعث خشم حاکمان مذهبی آن دوران و سنگسار شدن این عارف بزرگ در مسجد جامع کرمان شد.

مقبره علی شاه

۶. مسجد امام

جاهای دیدنی کرمان – مسجد امام

مسجد امام یا مسجد جامع ملک کرمان یکی از جاذبه های گردشگری کرمان است که دارای صحن و شبستان‌های وسیع و متعدد است. حیاط آن ۶ هزار متر مربع وسعت دارد. یکی از ایوان‌های واقع در جنوب غربی مسجد، سازه‌ای بزرگ از دوران سلجوقیان است که از آجرهای بی‌رنگ دوران سلجوقی ساخته شده و آثاری از گچ‌بری‌های قدیمی آن هنوز باقی است. بخش اعظمی از این مسجد مرمت شده و تعمیرات تازه با بخش قدیمی و واقعی بنا متفاوت هستند. در دو سمت محراب مسجد هم بادگیرهای بزرگی برای خنک نگه داشتن ایوان به‌کار می‌رفته است.

مسجد امام

۷. بازار مسگری کرمان

جاهای دیدنی کرمان – بازار مسگرها

با ورود به قسمت شرقی بازار سرتاسری از میدان توحید کرمان، باید به دست چپ بپیچید و به چارسوی دوازدهم بازار وارد بشوید. در این قسمت بازار، مسگرها مشغول به فعالیت هستند و ظرف‌ و ظروف مسی زیبایی می‌سازند. در برخی از قسمت‌های بازار می‌توانید شاهد صنعتگرانی باشید که در حال ساختن و تولید انواع ظرف مسی و حکاکی روی آنها هستند. اگر می‌خواهید از کارگاه‌هایی بازدید کنید که با کوره‌ی مسگری و… کار می‌کنند، باید قدم در اولین کوچه از سمت چپ چارسوی مسگرها بگذارید.

بازارمسگران

۸. مسجد گنجعلی خان

جاهای دیدنی کرمان – مسجد گنجعلی‌خان

در قسمت شمال‌ شرقی میدان گنجعلی‌خان، مسجد کوچک و زیبای گنجعلی‌خان وجود دارد که گویا مسجدی اختصاصی برای عبادت گنجعلی خان از حکام مشهور دوره‌ی صفویان بوده است. ساخت قسمت اعظمی از بازار زیبای کرمان هم از اقدامات مثبت گنجعلی خان به‌شمار می‌رود. بعد از ورودی مسجد گنجعلی خان، راهروی باریکی وجود دارد که بعد از آن فضای گنبددار شبستان قرار گرفته است. پنجره‌های این عمارت که یکی از جاهای دیدنی کرمان محسوب می‌شود، به‌شکل مشبک و بسیار زیبا طراحی شده‌است.

مسجد گنجعلی خان

9. باغ هرندی

جاهای دیدنی کرمان – باغ هرندی

دور باغ هرندی با دیوارهای بسیار بلندی محصور شده است. این باغ به دوران قاجار تعلق دارد. بعدها یکی از تاجران خوش‌نام کرمانی که برق‌کشی به این شهر هم از سوابق او عنوان می‌شود، این باغ را خریده است. گفته شده که در جریان تبعید رضاشاه از سوی انگلیسی‌ها، او سه شب در این باغ اقامت داشته است. در این باغ دو ساختمان وجود دارد که به‌شکل موزه درآمده‌اند. در یکی از ساختمان‌ها، دستاوردهای باستان‌شناسی منطقه‌ی جیرفت و شهداد و در دیگری آلات موسیقی به‌نمایش گذاشته شده است. اگر از پارکینگ خیابان دکتر بهشتی ۱۴ به سمت باغ بروید، مسیر حکم میان‌بُر پیدا می‌کند و زودتر می‌رسد.

باغ هرندی

۱0. کتابخانه‌ ملی کرمان

جاهای دیدنی کرمان – کتابخانه ملی

شاید به‌نظر نیاید و چنین چیزی خیلی عنوان نشود، اما کتابخانه‌ ملی کرمان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی ایران و ازجمله جاهای دیدنی کرمان است. چیزی که این کتابخانه‌ی غنی را برای گردشگران خارجی جالب‌توجه می‌کند، ساختمان بنای کتابخانه است. معماری کتابخانه ترکیبی است از معماری دوران قاجار؛ ستون‌های زیبای آجری که گنبد را نگه داشته‌اند و نمای زیبای کلی ساختمان. این ساختمان در سال ۱۰۸ هجری‌شمسی بنا شده و در ابتدا کارخانه‌ی ریسندگی و بافندگی بوده و بعدها به کتابخانه‌ی ملی کرمان تغییر کاربری داده است.

کتابخانه ملی

۱۵. مسجد جامع

جاهای دیدنی کرمان – مسجد جامع

مسجد جامع کرمان هم دارای ۴ ایوان است و قدمت آن به حدود ۷۰۰ سال پیش می‌رسد. این مسجد ازجمله بناهایی است که در دوران مدرن‌شدن بناها در عصر صفوی و بعد از آن ساخته شده است. این مسجد به‌جای مناره، دارای ساعتی بزرگ در ورودی (شرقی) اصلی خود است. در سردر مسجد جامع هم کاشی‌کاری‌های زیبایی مزین با نام خداوند (الله) و ائمه (حضرت علی «ع») دیده می‌شود. ازطریق بازار قدمگاه، میدان شهدا و خیابان دکتر شریعتی می‌توان به مسجد جامع کرمان رسید.

مسجد جامع

پاسخی بگذارید